3. Sultanbeyli Kısa Film Yarışmasında İkinci Gün

FOTO3

3. SULTANBEYLİ KISA FİLM YARIŞMASI TÜM HIZIYLA DEVAM EDİYOR!

3. Sultanbeyli Uluslararası Kısa Film Yarışması’nın ikinci gününde yapımcı Cemil Yavuz, sinema eleştirmeni Tuba Özden Deniz ve gazeteci Turan Kışlakçı, ölümünün 18. Yıldönümünde usta yönetmen Mustafa Akkad’ı konuştu. Etkinliğe ilgi yoğun olurken, konuklar seyircinin yönelttiği sorulara yanıtlar verdi.

Ulusal ve uluslararası kategoride yılın en dikkat çeken kısa filmlerini film ekiplerinin de katılımıyla seyirciyle buluşturmayı hedefleyen festivalin 2. gününde film gösterimleri devam etti. Gösterimlerin yanı sıra bu yıl anma etkinliğinin konuğu Mustafa Akkad temalı panel de sinemaseverlerin yoğun ilgisini gördü. Film gösterimlerinin ardından başlayan panelde konuşmacı sinema yazarı ve akademisyen Tuba Özden Deniz, yapımcı Cemil Yavuz ve gazeteci yazar Turan Kışlakçı usta yönetmeni farklı yönleriyle ele aldı.

HALEP’TEN HOLLYWOOD’A: BİR EFSANE!

Çağrı” ve “Ömer Muhtar” filmleriyle dünya çapında üne kavuşan Akkad’ın hatırasını yaşatmak amacıyla başlayan etkinlikte konuşan Cemil Yavuz Akkad için: “ Çıtayı öyle bir yere koydu ki, onu aşmak çok zor. Beni neden rahatlattığını düşündüm ve dedim ki Çağrı gerçek bir film. Sadeliği bu kadar güçlü bir sinematografi ile anlatabilen yönetmen gerçekten az.” ifadelerini kullandı. Gazeteci – yazar Turan KışlakçıFilmde verdiği iki cevap var: İslam bir savaş dini değildir ve İslam kadına değer veriyor” yorumuyla Çağrı filminin önemine değindi.  Tuba Özden Deniz’in moderatörlüğünü üstlendiği program seyircilerin sorularının cevaplandı. Etkinlik Sultanbeyli Belediye Başkanı Hüseyin Keskin’in konuşmacılara çiçek takdimi ile sonlandı.

“Mustafa Akkad Anısına “Özel Seçki”

Yarışma programının tanıtım filmiyle başlayan programda, sinemanın mihenk taşlarından Akkad onuruna hazırlanan Derya Uygurlar’ın Yavru Karınca, Mehmed Akif Yıldız’ın Simbiyoz, Semih Sağman’ın Hayatımın En Güzel Günü, Selen Örcan’ın Herkesin Yapabileceği Bir Şey, Muhammed Ozan Talay ve Mehmet Fatih Destegüloğlu’nun Definecilerfilmleri AKM Yeşilçam Sineması’nda izleyiciyle buluştu.

TOPLAM 157 BİN TL ÖDÜL!

Yurt içi ve yurt dışından yoğun katılımın yaşandığı 3. Sultanbeyli Kısa Film Yarışması’nda dereceye girecek filmler için sinemacılara toplam 157 bin TL ödül ve telif verilecek. Yarışmayı birincilikle tamamlayan filme 30bin TL, ikinci filme 20 bin TL, üçüncü filme 10 bin TL ödül verilecek. Ayrıca “Jüri Özel Ödülü” kapsamında seçilen film ise 7 bin TL’nin sahibi olacak. Altı finalist proje ile Özel Seçki’de gösterilen 5 filme 5’ er bin TL gösterim telifi verilecek. Yarışma kapsamında ödüllerin verileceği kategoriler arasında “En İyi Müzik”, “En İyi Kurgu”, “En İyi Görüntü Yönetimi”, “En İyi Kadın Oyuncu” ve “En İyi Erkek Oyuncu” ödülü yer alıyor.

USTALARA ÖDÜL

Ulusal ve Uluslararası Yarışma Ödülleri’nin yanı sıra Onur Ödülleri, usta oyuncular Hikmet Körmükçü, Zihni Göktayve Bedia Ener ile sinema tarihçisi ve yazarı Burçak Evren’e verilecek. Bu yılın Kısa Filme Destek Ödülü ise yapımcı ve sunucu Ömer Sami Sevimli’ye takdim edilecek. Törende ayrıca ödüllü Filistinli yönetmen Muhammed Almughanni’yeİnsan Hakları Özel Ödülü verilecek.

Resmi Web Sitesi:  https://www.sultanbeylikisafilm.com/

Twitter: sultanbeylikflm

Facebook: /sultanbeylikisafilm/

İnstagram: /sultanbeylikisafilm/