Hacked By Hoài Trường

Festival Hakkında

Değerli Sinemaseverler,

Yönetmen Andrey Tarkovski sinemanın ortaya çıkışını anlatırken, “Sinema hayatın özgür bir parçasını, dünyanın henüz kavranamamış bir boyutunu, başka sanatlar tarafından ifade edilememiş bir boyutunu yansıtmak üzere doğmuştur.” ifadelerini kullanıyor.

Bir bakıma sinemanın sanat olarak değerini yorumlarken insanı, mekânı, zamanı ve yaşanan gerçekleri doğrudan aktarabilme ve bu gerçekliği düşünce dünyasıyla değiştirebilme gücünü elinde tutmasına bağlayabiliriz.

Öyle ki sinema tek bir sanat olmasının yanı sıra, bir çeşit sanatların da birleşimidir. Sadece sanat olmaması, aynı zamanda endüstri olması da bir tarafta dursun, bir tek insanın değil, birçok kimsenin emek vererek ortaya çıkardığı ve eskimesi mümkün olmayan bir eserdir.

Sinemanın en büyük güçlerinden birisi de birçok sanat gibi sınırlı sayıdaki alıcıya değil, belki de milyonlarca sayılması gereken alıcıya seslenmek zorunda olmasıdır.

Elbette ülkemizde Türk sineması dendiğinde akla Yeşilçam gelir. Son zamanlarda nice yönetmenlerimizin lokomotifliğinde Türk sineması gelişerek dünyayla yarışır konuma ilerlemiş ve gelecek kuşaklara önemli bir sanat bakiyesi bırakma yolunda çalışmalarını sürdürmektedir.

Sultanbeyli Belediyesi olarak göreve geldiğimizden bu yana kültür ve sanat tarihimize katkı sunmak için çeşitli organizasyonlar gerçekleştiriyoruz. Bunlardan biri de geçtiğimiz yıl ilkini gerçekleştirdiğimiz ve siz kültür severlerin büyük bir teveccühüyle rekor oranda başvuru gelen Uluslararası Kısa Film Yarışmasıdır.

Bu yıl da 15-18 Aralık tarihleri arasında gerçekleştireceğimiz 2. Sultanbeyli Uluslararası Kısa Film Yarışmamıza sizlerden gelen ilginin karşılığında yeni ödüller ekledik.

Türk sinemasına gönül vermiş usta isimlere Onur Ödülü takdim edileceği, jüri özel ödülünün usta yönetmen Metin Erksan anısına verileceği yarışmamızda bu yıl ilk kez En İyi Müzik, En İyi Görüntü Yönetmeni, En İyi Kadın Oyuncu, En İyi Erkek Oyuncu ve En İyi Kurgu kategorilerinde de ödüller verilecek.

Kısa film türünün gelişmesine destek olmayı ve yeni sanat aktörlerinin kültür dünyamızda yerini almasını amaçladığımız yarışmamızın başvurularını 11 Kasım’a kadar sizlerden bekliyoruz.

Tüm sinemaseverlerin keyifle takip edeceklerine inandığım 2. Sultanbeyli Uluslararası Kısa Film Yarışması’nın kültür sanat hayatına ufuk açıcı katkılar sunmasını diliyorum.

Hüseyin Keskin
Belediye Başkanı

Yarışmaya Dair

Uluslararası En İyi Film “The Pattern”

Uluslararası kategoride “En Film Ödülü”, Péter Bogyó’nun “The Pattern” filminin oldu. Ödülü Macaristan’dan oyuncu Marina Gera açıkladı. Gera, 15 dakikada üç farklı jenerasyona yer verip, mutluluğun küçük şeylerde olduğunu belirterek; umudu bir çocuğun içtenliğiyle anlattığı için bu filmi seçtiklerini belirtti. Ödülü alan Péter Bogyó ise tören için gönderdiği videoda, empati için sinemanın önemini vurguladı.

Yarışma Jürisi

2. Kısa Film Yarışması Ulusal ve Uluslararası Jüri Üyeleri

Ulusal Jüri Başkanı
Ulusal Jüri Üyesi
Ulusal Jüri Üyesi
Ulusal Jüri Üyesi
Ulusal Jüri Üyesi
Uluslararası Jüri Üyesi
Uluslararası Jüri Üyesi
Uluslararası Jüri Üyesi