Hacked By Hoài Trường

Uluslararası Yarışma Jürisi Açıklandı

Bu yıl üçüncü kez sinemaseverlerle buluşacak Sultanbeyli Uluslararası Kısa Film Yarışması’nda Uluslararası Yarışma jürisi belli oldu.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün katkılarıyla Sultanbeyli Belediyesi tarafından bu yıl 3’sü düzenlenecek Sultanbeyli Uluslararası Kısa Film Yarışması’na başvurular devam ederken, uluslararası yarışmada finale kalacak filmleri değerlendirecek jürideki isimler de belli oldu.  23 – 26 Kasım 2023 tarihleri arasında düzenlenecek yarışmanın jürisinde belgesel filmleri ile tanınan yönetmen Rıza Siami, uzun yıllardır TRT 12 Punto festival koordinatörlüğü yürüten Esra Demirkıran ve uluslararası birçok projede rol alan oyuncu Reshad Strik yer alıyor.

ÖNEMLİ İSİMLER JÜRİDE

Bu yılki jüride elliden fazla belgesele imza atmasının yanı sıra birçok kez dizi ve film yönetmenliğini ve çok sayıda festival jüriliğini üstlenen İranlı yönetmen Rıza Siami, gazetecilik geçmişinin ardından Paris merkezli Avrupa sinema ağı NISI MASA’nın yönetim kurulu başkanlığını ve eş direktörlüğünü ve aynı zamanda bazı festivallerin danışmanlığını üstlenen TRT Sinema festival koordinatörü Esra Demirkıran ile TRT’de yayınlanan “Filinta” ve “Diriliş Ertuğrul” dizilerinde rol alan, yalnızca Türkiye’de değil, çok sayıda uluslararası projede seyirci karşısına çılan, Don’t Look Up filminin başrol oyuncularından Reshad Strik yer alıyor.

TOPLAM 157 BİN TL ÖDÜL!

Başvuruları devam eden ve yurt içi ve yurt dışından yoğun katılımın yaşandığı 3. Sultanbeyli Kısa Film Yarışması’nda dereceye girecek filmler için sinemacılara toplam 157 bin TL ödül ve telif verilecek. Yarışmayı birincilikle tamamlayan filme 30bin TL, ikinci filme 20 bin TL, üçüncü filme 10 bin TL ödül verilecek. Ayrıca “Jüri Özel Ödülü” kapsamında seçilen film ise 7 bin TL’nin sahibi olacak. Altı finalist proje ile Özel Seçki’de gösterilen 5 filme 5’ er bin TL gösterim telifi verilecek. Yarışma kapsamında ödüllerin verileceği kategoriler arasında “En İyi Müzik”, “En İyi Kurgu”, “En İyi Görüntü Yönetimi”, “En İyi Kadın Oyuncu” ve “En İyi Erkek Oyuncu” ödülü yer alıyor. Sinemanın mihenk taşlarına Onur ve Emek Ödülleri’nin takdim edileceği etkinlikte kısa film alanına destekleriyle öne çıkan kişi ve kurumlara da Kısa Filme Destek Ödülleri takdim edilecek.

YARIŞMA JÜRİSİ:

Rıza Siami (Yönetmen)

1966’da Erdebil, İran’da doğdu. 1990 yılında Tahran’dan sinema mezunu. 5 uzun metrajlı film, 4 dizi ve 50’ye yakın belgesel yönetti. Sinema dersleri ve workshoplar veren Simai, yerel ve uluslararası film festivallerinde jüri üyeliği yapıyor. İstanbul İpek Yolu Film Festivali,  İran Genç Sinema Topluluğu, Antakya, Türkiye Ata Korkut, Bakü ve FotoFilm Uluslarası Film Festivali gibi pek çok festivallerde jüri üyelikleri bulunuyor.

Esra Demirkıran (Festival Koordinatörü, TRT Sinema)

Esra Demirkıran, TRT Sinema’da Festival Koordinatörü. Türkiye’nin en büyük senaryo danışmanlığı ve ortak yapım platformu 12 Punto’nun koordinatörlerinden. Eurimages’ın konvansiyonel olmayan ve inovatif filmleri destekleme programı üzerine çalışan araştırma ekibinde yer aldı. Yaklaşık 10 sene Habertürk TV’de haber editörlüğünün yanı sıra önde gelen haber-tartışma programlarının ve belgesellerin yapımcılığını üstlendi. Gazetecilik döneminin öncesinde, Paris merkezli Avrupa sinema ağı NISI MASA’nın yönetim kurulu başkanlığını ve eş direktörlüğünü yaptı. Film eleştirmenliği ve ödüllü Türk filmlerinin festival-dağıtım danışmanlığının yanı sıra, Türkiye’deki pek çok film festivalinin planlama ve organizasyonunda görev aldı. ODTÜ’de Sosyoloji lisansının ardından İstanbul Bilgi Üniversitesi Film & TV bölümünde yüksek lisansını yaptı.

Reshad Strik (Oyuncu)

Reshad Strik, 22 Haziran 1981 tarihinde Avustralya’nın Canberra şehrinde doğdu. Boşnak kökenli olan Reshad Strik, Avustralya’nın Yeni Güney Galler eyaletindeki Central Coast bölgesinde büyüdü. Avustralya’da ulusal bir reklam filminde rol aldıktan sonra Avustralya Tiyatro ve Sanat Akademisine katıldı ve buradan mezun olduktan sonra “Headland” adlı dizide oynadı. Ardından Hollywood’da çalıştı ve pek çok filmde rol aldı. Hong Konglu yönetmen Fruit Chan’ın psikolojik gerilim filmi olan “Don’t Look Up” filminde ilk kez başrol oyuncusu olarak oynadı. Reshad Strik, 2010 yılında Saraybosna’da evlendi. Kendisi de Boşnak olan Strik, atalarının ana dilini ve geleneklerini öğrenmek, klipler, reklamlar üretmek ve yönetmek için bir müddet Saraybosna’da yaşadı. Bosna Hersek’te iki uzun metrajlı film ve reklam çalışmaları yapan ünlü aktör, 2013 yılında Türkiye’ye geldi ve İstanbul’da yaşamaya başladı. TRT’de yayınlanan “Filinta” ve “Diriliş Ertuğrul” dizilerinde rol alan sanatçı TRT BELGESEL’deki “Ailemizin Yeni Üyesi” adlı yapımla hem dünyanın pek çok ülkesindeki hem Anadolu’daki zorlu yaşam mücadelesini bizzat kendisi de yaşayarak gözler önüne serdi.

Twitter: sultanbeylikflm

Facebook: /sultanbeylikisafilm/

İnstagram: /sultanbeylikisafilm/