ULUSAL

Derviş Zaim

Derviş Zaim 1964 yılında Kıbrıs’ın Limasol kentinde doğmuştur. Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun olmuş, ardından Warwick Üniversitesi’nden Kültürel Çalışmalar dalında MA almıştır. Maltepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema Sanatta Yeterlilik programını bitirmiştir. Bugüne kadar on film ve bir belgesel yönetmiştir. Filmlerinin senaryosunu yazmış ve çoğunun yapımcılığını da üstlenmiştir. Ares Harikalar Diyarında adında romanı ile 1994 Yunus Nadi ödülünü kazanmıştır. İkinci romanı Rüyet Nisan 2019’da yayınlanmıştır. Çok sayıda yerli ve uluslararası sanat festivalinde yer almış ve ödüller kazanmıştır. Halen Maltepe, Ankara Bilim ve Yakındoğu Üniversitelerinde ders vermektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.

İpek Tuzcuoğlu

İzmir’de doğan oyuncu, üniversiteye kadar olan öğrenimini aynı şehirde tamamladı ve 1994-95 döneminde Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü’nden mezun oldu. Sinema kariyerine 1995 yılında Memduh Ün’ün Ona Sevdiğimi Söyle ve Mesut Uçakan’ın Ölümsüz Karanfiller filmleriyle başladı. Pek çok TV dizisi, TV filmi ve sinema filminin yanı sıra TV programlarında da yer alan İpek Tuzcuoğlu; çeşitli üniversitelerin, STK’ların ve belediyelerin film festivallerinde jüri üyeliği yaptı. 2016 ve 2018 yıllarında Malatya Uluslararası Film Festivali’nin danışmanlığını yapan Tuzcuoğlu, meslek birliği BİROY’un temsilcisi olarak Kültür Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü Destekleme Kurulu’nda iki yıl kurul üyeliği yaptıktan sonra 2022 döneminden itibaren Kültür Bakanlığı Temsilcisi olarak görev almaya başladı. Mesleki kariyerini İstanbul’da sürdüren oyuncu; sinema ve televizyon projelerinde yer almaya devam etmektedir.

Haydar Şişman

Ressam, sinema ve dizi oyuncusu. 4 Eylül 1966, Trabzon doğumlu. Mimar Sinan Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Resim Bölümü mezunu. İlk oyunculuk deneyimini 2015 yılında rol aldığı Kalandar Soğuğu filmi ile yaşamış; daha sonra ise Yol Kenarı adlı sinema filminde rol almıştır. Kalandar Soğuğu filminde sergilediği performansla Altın Portakal Film Festivali'nde En İyi Erkek Oyuncu ödülüne layık görülmüştür. Aynı zamanda ressam olan Haydar Şişman, Rezonans-2 adlı sergisini 2018‘de açmıştır. Resim ve tiyatro çalışmaları yanı sıra film ve dizilerde de rol alan Haydar Şişman, 2017 yılından itibaren Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz dizisinde Hurşit Dere rolünde oynadı. Uzak Ülke sinema filminde rol aldı. Yeni projelerde yer almaya devam etmektedir.

Yıldız Ramazanoğlu

Ankara doğumlu. Ankara Lisesi ve Hacettepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesini bitirdi. Öğrencilik yıllarından itibaren süreli yayınlarda deneme ve hikayeler yazdı. Sivil toplum örgütlerinde çalıştı. Türkiye Avrupa Amerika ve Orta Doğu’da kadın zirvelerine katıldı tebliğler sundu. Irak’ın işgalinden sonra Türkiye’den bazı gazeteci yazar ve sanatçılarla birlikte beş yıl boyunca Doğu Konferansı inisiyatifi çağırıcı üyesi olarak Osmanlı hinterlandında seyahatlere katıldı. Kitap çalışmalarının yanı sıra çeşitli mecralarda siyer, hikaye, günlük yazılar, sinema yazıları ve makaleler yayınlıyor.

Hilal Çelenk

9 Eylül Üniversitesi İşletme Bölümü mezunu olan Hilal Çelenk; sinema, televizyon, tiyatro ve edebiyat alanında senarist yazar-oyuncu olarak otuz iki yıldır profesyonel olarak çalışmaktadır. Lise yıllarında çeşitli dergilerde şiirleri yayınlanmıştır. Profesyonel yazım hayatına TRT İstanbul Radyosu’na (1989)bayram skeçleri yazarak başlamıştır. TRT’de Guguklu Saat(1992), Gece Kahvesi (1992-1994), Bir Başka Gece (1989-1991)programlarına senaryo ve skeçler yazmıştır. “Ana“ dizisinin proje sahibi ve ortak senaristidir (1991-1993 Star TV, Kanal 6). Mahallenin Muhtarları (1992-1997 ATV), Ana Kuzusu (1993-1995 Show TV), Herkesin Hayali (Magic box 1990), Palavra Aşklar (1994 Show TV), Gizli Dünyalar (2004-2006 Show TV),Aile Sırları (2010-2011 show TV), Aşkın Mucizileri (2007-2008ATV), Mert Ali (2000-2001 ATV), Çılgın Dershane Üniversitede(2014 Show TV) ortak senarist olarak çalıştığı dizilerdir. “Yangın Ayşe”, (1997-1998 Star TV), Sultan (2000-2001 Star TV), Kadınlar Kulübü (1999-2000 Star TV), Bana Babamı Anlat (2000-2001 Tgrt), Ateş ve Barut (2008 Fox TV) kendi dizi projeleri ve senaryolarıdır. Yangın Ayşe dizisinin aynı zamanda yapımcısıdır. Erkekler(2013 Aksoy Film), Küçük Bey (1994 Replik Film), Yaşamak(2018 Zeon Film) senaryosunu yazdığı sinema filmleridir. TV programlarına içerik editörlüğü ve metin yazarlığı yapmıştır. Tiyatro alanında pek çok eser yazmış ve sahnelenmiştir. Yayınlanmış bir romanı “Beyaz Kelebekler de Öldü” 2004 IQ yayınevi) ve şiir kitabı (Kır Çiçeği 1988) bulunmaktadır.

ULUSLARARASI

Elçin Musaoğlu

1966’da Azerbaycan’da doğdu. Azerbaycan İnce Sanatlar Üniversitesi’nde yönetmenlik bölümünü okudu. Moskova’daki tiyatro yönetmenliği eğitiminin ardından, Azerbaycan’a döndü. 50’ye yakın belgesel ve kısa filme imza atan Musaoğlu’nun filmleri Venedik, Tokyo, Chicago ve Milan’ın da yer aldığı dünyanın pek çok önemi uluslararası film festivalinde gösterildi. Nabat isimli uzun metraj filmi, 2014 yılında Azerbaycan’ın Oscar adayı olarak gösterildi, pek çok festivalden önemli ödüllerle döndü. 2017 yılında Genç Sinemacılar Kulübünü kuran yönetmen, bu yıldan itibaren Azerbaycan’ın devlet televizyonu AZTV’de Azerbaycan Telefilm’in direktörlüğünü yürütüyor. Yeni uzun metrajlı filminin hazırlıklarını sürdüren Elçin Musaoğlu, uluslararası pek çok saygın film festivalinde jüri üyeliği yaptı.

Marina Gera

Marina Gera, Uluslararası Emmy Ödülü kazanan ilk Macar oyuncudur.</p> <p>Pek çok kez Cannes ödüllü yönetmen Kornél Mundruczó ile çalıştı, Karlovy Vary Film Festivali'nde birçok ödül alan György Pálfi'nin Serbest Düşüşü'nde (Szabadesés, 2014) rol aldı ve ABD’de de gösterime giren HBO Avrupa'nın Macaristan yapımı dizisi Easy Living'de (Aranyélet, 2016) rol aldı.</p> <p>Pek çok film ve televizyon dizisinde yer alan ve Avrupa çapında geniş çapta performans gösteren Gera, 2018'de Attila Szász’in yönettiği Örök tél'de (Ebedi Kış) Irén rolüyle üç uluslararası festivalde (Tiburon Uluslararası Film Festivali (California, ABD), Festival de Cinema Avanca (Portekiz), Kiev Uluslararası Film Festivali Kinolitopys (Ukrayna)) en iyi kadın oyuncu ödüllerini aldı ve 2019’da En İyi Kadın Oyuncu dalında Uluslararası Emmy ödülünü kazandı.<br /> Aldığı ödül, Macaristan’ın Uluslararası Emmy Ödülleri alanında aldığı ilk ödüldür.

Ensar Altay

1980 yılında Erzurum’da doğdu. Uludağ Üniversitesi mezunu. London Film Academy’de sinema eğitimi aldı. 2007-2010 yılları arasında özel TV Kanallarında Yönetmen ve Yönetmen Yardımcılığı yaptı. 2011 yılında yaptığı “Gün Doğmadan; Sezai Karakoç” belgeselini hayata geçirdikten sonra tamamen belgesel sinemaya yoğunlaştı. 2012 yılında Al Jazeera televizyonunda çalışmaya başladı ve çeşitli ülkelerde birçok televizyon belgeseli yaptı. 2016 yılı itibariyle TRT World televizyonunda çalışmaya başladı. TRT için yaptığı iki uzun metraj filmi vardır. Bunlardan ilki Amerika’da yaşayan ve ölümcül hasta çocukları evlat edinen Muhammed Bzeek’in hikayesini anlattığı “Meleklerin Koruyucusu”, birçok ulusal ve uluslararası festivale katıldı ve çeşitli kategorilerde ödüller aldı. İkinci ise Japonya’da yaşanan yalnız ölümleri anlattığı “Kodokushi” filmi. Prömiyerini 8. Boğaziçi Film Festivali Ana Yarışmasında yapan film, Uluslararası Jüri Özel Ödülü’ne layık görüldü. Birçok uluslararası festivalde jüri üyeliği, başkanlığı yaptı. Şu an bir film senaryosu yazmakta ve “Kodokushi” için festival sürecini yürütmeye devam etmektedir.